Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
[Jég]szoborszerű épület
A Jégvilág épület vezérlőelve a jégvilág - jégkorszak természeti képeit megidéző szoborszerű épületegyüttes megteremtése.
2018-08-12

A Jégvilág épület tömegalakításának, külső és belső formaképzésének, a funkcionális program térkapcsolatainak kialakításának vezérlő elve egy jelszerű, a jégvilág-jégkorszak természeti képeit megidéző szoborszerű épületegyüttes megteremtése volt. Az egyes állatbemutató terekhez kapcsolódó tömegek változatos arányai, azok összemetsződéseik határozzák meg az épület esztétikai struktúráját. A belső terekben szintén a jégvilág feltételezett érzése dominál, kiegészülve a vízi látványelemekkel, az állatok természetes élőhelyére emlékeztető terepalakulatokkal, anyaghasználattal, növénytelepítéssel.

Az épület
Az épület részben elemelkedik a földtől, amely funkcionális látványelem, mert alatta süllyesztve kialakítható egy interaktív víziút, hajózható mederfenékkel, öblökkel, a meglévő medencék felhasználásával. A víziút környezeti elemei ingergazdag látványt biztosítanak: állatbemutató helyek, sziklafalak, jegesmedve – fóka – pingvin látványmedencék alulnézeti rálátás. Az épületben a közönségforgalmi utak és a csatlakozó állatbemutató helyek telepítési rendszere a direkt vezetést biztosítja.



Célként fogalmazódott meg, hogy a Jégvilág egész évben látogatható legyen, ezért a tervezési program zárt, de nagy méretű üvegfalakon és üvegtetőkön nyithatóvá tehető épületben valósuljon meg. Az üvegfalak, üvegtetők eltolhatók vagy nagy elületen felnyithatók a költségkeret által meghatározott korlátok szerint. A tervezett épület raszterban szerkesztett tartóvázrendszerrel készül, a belső és külső formai mozgalmasságot szerelt szakipari szerkezetek, dekorációs elemek és természetes kő, fa installációs jellegű elhelyezései biztosítják. A belső gazdasági forgalom elkülönül a közönségterektől. Az épületben kialakított közlekedési utak dőlésszöge, a beépített liftek az akadálymentes használatot biztosítják.



A Madárház
A Madárház külső héjának választott tartószerkezeti rendszer geometriája a természeti környezet absztrakt bemutatását szolgálja, építészeti megformálását az a cél vezérelte, hogy ez a több kisebb elemből álló beépítés jól felismerhető formát kapjon és a szemlélőben a tágasság érzetét növelje. Az egyes röpdék között átvezető utak a látvány élményszerűségét biztosítják, lehetőséget adnak a területen lévő értékes fák részbeni megtartására. A belső röpdék azonos formai kialakításúak, de eltérő magassággal épülnek, fa szerkezetű és burkolatú építészeti elemek.



A szabadon élő állatok terei
A szabadon élő állatok bemutató és életterei a tervezési terület keleti határán helyezkednek el. A boxrendszerek, a külső kifutók, a szükséges látvány és biztonsági elemek kialakítása a tervezési programban meghatározott méretek szerint valósul meg. A területrészek feltárása és kiszolgálása érdekében a keleti telekhatár mellett kiszolgáló út készül.



Közönségforgalom, gazdaságos működés
A Jégvilág épülete, a Madárház és a szabadon élő állatok bemutatóterületei előtt és körül készülő közönségforgalmi utak megfelelő szélességűek. A sétányok burkolati struktúrája az Állatpark jelenleg is folyamatban lévő útfejlesztéseihez illeszkedik, a rétegrendi felépítése lehetővé teszi a gazdasági célú használatot is.



A Jégvilág épületegyüttes gazdaságos működése, a környezeti terhelés csökkentése érdekében tervezett beavatkozások: esővíz hasznosítása a kültéri vizes felületek táplálására, árnyékolástechnikai alkalmazása, megújuló energiahasznosító berendezések – napelemek, napkollektorok hőszivattyúk – telepítés, hővisszanyerős hűtő-fűtő berendezések beépítése, a nagy üvegfelületek tájolásának helyes megválasztása a hőterhelés csökkentése érdekében, réteges, átszellőztetett szerkezetek kialakítása, a tetőn hőcsillapítást segítő rétegrendszer beépítése.


B5 Építészstúdió

Múlt és jövő randevúja
A KÖZTI Zrt. és a Hamburg C Kft. első díjas terve a PPKE Campus pályázatára
Alagút helyett kapu
Új átjáróval válik könnyebbé a gyalogos közlekedés a Széll Kálmán térnél.
Disneylanddé változhat Jeruzsálem óvárosa?
Bár a hatóságok jóváhagyták a Siratófalhoz vezető drót­kötél­pálya tervét, az ellenérzések mellett jogi aspektusok is fölmerülnek.
Moszkvában már épülnek a magyar felhőkarcolók
Az orosz fővárosban jelenleg a legnagyobb lakópark projekt a Prime Park, melynek tornyai a 150 méteres magasságba emelkednek.
A horgony — Egy hibrid jövő gondolata
Milyen szerepet tölt majd be a jövő felhőkarcolóiban egy repülőautó terminál? Czáka Zoltán futurisztikus terve egy nemzetközi pályázat közönségdíjasa lett.
Ház az észak-budai völgyben
Az erősen lejtős és keskeny tervezési helyszínen szigorú beépítési paraméterek érvényesülnek, ebből egy tágas panorámával és buja növényzettel körülvett, karakteres ház született.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com