Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Legyen zárófödém a padlásfödém!
Ha a tetőteret nem kívánjuk beépíteni, a padlásfödém általában a legolcsóbban és -hatékonyabban szigetelhető épületszerkezet, melyre jó kombináció lehet az URSA XPS-bakok között elhelyezett ásványgyapot szigetelés.
2020-06-29


Van, amikor nem használjuk ki a beépített tetőtér adta lehetőségeket, azaz nem építjük be az épület ferdesíkú térelhatároló szerkezetét - pl.: cserépfedésű ferdetetőt. Ilyenkor a lakószint feletti födém nem köztes, hanem padlásfödémnek minősül, mely szerkezet hangszigetelési igénye elenyésző, ám megfelelő hőszigeteléséről mindenképpen gondoskodni kell.



Hőtechnikailag ez a szerkezet az épület legfelső olyan szerkezete, amelyet hőszigeteléssel kell ellátni, hiszen fűtött teret választ el fűtetlentől. Ha egy padlásfödém megfelelő módon szigetelt, úgy nyáron bent tartja a házban megtermelt, a szobák hűtésére fordított energiát, télen pedig a cserépfedés alatt a padlástérben közel ugyanolyan légállapotnak (hőmérsékletnek) kell lennie, mint kívül a cserépfedés felett, hiszen a padlásfödém hővesztesége a szigeteléssel gyakorlatilag blokkolva van. Egyáltalán semmi szükség nincs arra, hogy a padlásteret fűtsük a födémen keresztül: legyen az tényleg zárófödém!

A valóságban ez sokszor másképp néz ki: a lakó boldogan meséli, hogy „azért jó a padlás télen, mert fent lehet ruhákat szárogatni”… Nos ha ilyet hallunk, biztosak lehetünk abban, hogy a szegény padlásfödém négyzetméterenkénti hővesztesége borzasztó nagy, és a ház asszonya nagyon drágán szárítja a ruhákat a használatlan hideg terek észrevétlen és fölösleges fűtésével. Nem szabad megrémülni a hideg padlástól: az ott elvesztett fűtési energia mennyisége a ház hasznosabb részeiben sokkal jobban kihasználható volna!

Jellemző a magyar építőiparra, hogy a padlásfödémek szigetelését - a hőveszteségéhez képest – sem felújításnál, de még új építésnél sem mindig vesszük elég komolyan. Felújításnál sok esetben a háztulajdonosok nem is gondolnak e szerkezet hőszigetelésére. Valószínű, hogy ebben „emocionális” okok is szerepet játszanak: egy homlokzati nyílászáró csere és a homlokzati szigetelés például látványos. Látja a szomszéd és az ismerősök, a tulaj lelke pedig megnyugszik, hogy tett valamit az épületéért… Pedig különösen egy földszintes épület esetében nyugodtan kijelenthetjük, hogy a padlásfödém a legolcsóbban és leghatékonyabban szigetelhető épületszerkezet.

A padlásfödém szerkezeti kialakításával kapcsolatban a lakóknak el kell döntenie, hogy mennyire szeretnék kihasználni a vízszintes födém adta lehetőségeket, pl. szükségük van-e a padlásfödémen járható felületi burkolatra, hogy majd az így kialakított szilárd, járható, terhelhető felületet raktározás céljára is kihasználhassák. Amennyiben nincs szükség a padlástér tároló szerepére, úgy nem kell szilárd burkolatú felület kialakításban gondolkodni, azonban ez esetben is célszerű legalább „szerviz utakat” kialakítani járható felülettel pl. a kéménykürtő megk özelítésére, tetőkibúvó elérésére, stb.

Ilyen alapon gondolkodva, a legtöbb esetben felújításnál és új építésnél is szükség van valamilyen szinten a járható felületi kialakításra, amelyhez most az Ursa egy újszerű rétegrendi megoldást is ajánl: URSA XPS-bakos kialakításban.



A járható felületi burkolattal kialakított padlásfödém hőszigetelési rendszer kialakításához először el kell helyezni egy teherhordó vázszerkezetet a födémszerkezet felső síkjára. Amennyiben ezt URSA extrudált polisztirolból készült „hasábokból” készítjük, úgy a vázszerkezet URSA XPS táblákból vágott 10 cm széles sávokból áll, amelyeket a födém felső síkjára kell rögzíteni nem-térfogatnövekedő ragasztóhabbal, majd erre az XPS vázra szintén 10 cm széles, minimum 2,5 cm vastag deszkák kerülnek felragasztásra. Gyakorlatilag ez a szendvics-szerkezet adja meg a hőszigetelés vastagságát és ez oldja meg a vonalmenti teherátadást, valamint ez fogadja a szegezett vagy csavarozott járható deszkaborítást is.



Az úgynevezett „URSA XPS-bakokat” egymástól 60-80 cm-es távolságra helyezkednek el (a közök méretét a járófelület vastagsága befolyásolja). A födém felső síkjára rögzített XPS-bakokra párafékező és légzáró URSA SECO PRO 2 fóliát kell végig ráteríteni, az XPS-bakokon is átvezetve, az átlapolásokat egymáshoz légtömören leragasztva a verhetetlen URSA SECO PRO KP ragasztószalaggal. Az így kialakított, fóliázott „hőszigetelő tartó” közökbe kell méretre szabni és elhelyezni az URSA szálas ásványgyapot szigetelőanyagot: erre kiváló az URSA SF32, URSA DF 35 GOLD, URSA DF 37 OPTIMUM, URSA DF 39 termékek vagy az URSA TERRA 74 Ph és URSA TERRA 78 Ph termékek közül bármelyik. 20 cm-es szigetelési vastagság már tökéletesen megfelelő a célnak. A ritkított deszkaburkolat alá javasolt leteríteni egy réteg geotextíliát vagy üvegfátylat: ez megvédi a gyapotot a téli áramló hideg levegőtől és a por ell eni védelem szerepét is betölti.

Rémület ne essék: téli áramló hideg levegő a padlástérben?! Fontos tudni, hogy a padlásteret télen és nyáron egyaránt több alkalommal ki kell szellőztetni - gondoljunk csak a régi parasztházakra, amelyek vágfalai függőleges kialakításban meg voltak nyitva. Ez az átszellőztetés a nyári melegben hűti a padlástér levegőjét, ezáltal a padlásfödém alatti tér később fog átmelegedni, télen pedig az esetlegesen a szerkezeten átdiffundáló pára kiszellőztetéséről gondoskodik.



Felmerülhet a kérdés, hogy vajon mennyire drága mulatság az URSA XPS-bakos szerkezet? Nos: nem az. A szigetelt járható padlásfödém szerkezethez a teherhordás megoldására valamilyen vázszerkezetet kell kialakítani, amit a legtöbb esetben faanyagból tudtunk megvalósítani – ezidáig. Az URSA XPS-es szerkezet azonban rendkívül gazdaságos megoldás, hiszen az URSA XPS-bak köbméterára kb .fele a fa, mint alapanyag m3 árának. Ráadásul mivel az extrudált polisztirol hőszigetelő termék, így a tartószerkezet vonalmenti hőveszteségét is a minimálisra csökkentjük a szerkezetbe való beépítésével – nem úgy, mint ha fával dolgoznánk, amelynél az említett hőveszteséget erőteljesen figyelembe kell venni a szerkezet hőátbocsátási tényezőjének a meghatározásában.

Az URSA XPS bakos padlásfödém kétségkívül: zárófödém. Egy igazán 21. századi, ráadásul költséghatékony megoldás, amellyel egy újabb lépést tehetnek a háztulajdonosok az egyre kézzelfoghatóbb közelségbe kerülő „energiatakarékos otthon” fogalma felé.


További műszaki információ:
Varga Tamás Alkalmazástechnológus
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu





Korunk legfontosabb magyar zenei épületét URSA szigetelés kelti életre
A Magyar Zene Háza egyedülálló tervezésű hangdóm kupolájába hangelnyelő URSA ásványgyapot került.
Nedvesség és terhelés? Szigetelés extrudált polisztirollal
Hogyan vessünk véget a javítások és felújítások hosszú sorának? Ha a szigetelés terhelésnek és közvetlen nedvességnek is ki van téve, az XPS beépítése jelenti az ideális megoldást.
URSA ReFloc: a könnyed szigetelés
Régi építésű ház, üreges fafödém? Ha szeretnénk, hogy a modern gépészet is helyet kapjon, a könnyű, fújható URSA ReFloc akár az egyetlen minőségi megoldás lehet.
Garázsfödém-varázsfödém
A fűtetlen, lakószint alatti területek ma már nagy elvárásokkal szembesülnek. Három terméket is ajánlunk, melyek közül a legizgalmasabb a ragasztható, csináld magad módon is elhelyezhető URSA TERRA BiOnic.
A hiányzó fogaskerék: URSA TECH Lamella
Megújult tartalommal, elsősorban hengeres testek hő- és hangszigetelésére újra elérhető Magyarországon a speciális szigetelőanyag.
Hőátbocsátás górcső alatt
A régebbi és az új követelményekhez egyszersmind túl kellett volna lépnünk a "20" cm-en: mégis hány cm vastag szigeteléssel számoljunk egy ferdő tető alatt?
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com