Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Megújul az Andrássy út egyik jellegzetes épülete
Újraéled a reformkor a Kodály körönd neoreneszánsz bérházában.
2021-09-02

A pesti belvárost a Városligettel összekötő Andrássy út – eredeti nevén Sugárút – Budapest leglátványosabb útvonala, melynek előképe a világhírű párizsi Champs-Élysées. Kialakításának gondolata már a reformkorban felvetődött, ám megvalósítására csak a kiegyezés után került sor, összetett városfejlesztési koncepció részeként. Az út érdekességét adja, hogy a neoreneszánsz alkalmazásának köszönhetően stílusa többé-kevésbé egységesnek tekinthető, a telkek kiosztásában és az épületek kialakításában azonban a belvárostól kifelé haladva jelentős változások figyelhetők meg. A sugárutat két nagyszabású tér, a (mint a neve is mutatja) nyolcszögletű Oktogon, és a kerek Kodály körönd (eredetileg csak Körönd) osztja három szakaszra. A Deák tér és Oktogon közé eső szakaszon hagyományos, földszintjükön üzlethelységekkel kialakított bérpalotákat látunk, az Oktogon és a Kodály körönd közötti szakaszon a paloták mellett már szervízutat és fasort is láthatunk, a Kodály körönd és a Hősök tere között pedig elegáns, előkertes villák találhatók.
Ez a felosztás igen esztétikus és kellemes, a Belvárostól a Városliget felé haladva az út egyre inkább természetközeli képet mutat. Az Andrássy út horizontális hangsúlyainak segítségével végigvezeti tekintetünket az Oktogontól a Hősök teréig, ez alól csak a Kodály körönd jelent kivételt, mely égbetörő épületeinek köszönhetően az út leglátványosabb szakasza. Az itt álló épületek a neoreneszánsz különböző – német, francia és olasz – válfajait képviselik, tömegalakításuk miatt azonban egységes képet alkotnak. (A négy épületet három építész, Bukovics Gyula, Petschacher Gusztáv és Kauser József tervezte, 
A tér északi oldalán, a Hősök tere felé eső végén áll a Hübner Udvar (vagy más írásmódban Hübner-udvar), mely Bukovics Gyula alkotása. A nagyszabású bérház 1884-ben épült Hübner Nándor megbízásából, aki a székesfehérvári Hübner-cég vezetője volt. Hübner maga is építészként végzett. Szakmájában nem volt kifejezetten tehetséges, üzletemberként azonban annál inkább.
A Kodály köröndi épület tervezését másra, a tehetséges Bukovics Gyulára bízta, akit leginkább a Kossuth téri Földművelésügyi Minisztérium és a turai Schossberger-kastély tervezőjeként ismerünk. A háromudvaros elrendezésű, eredetileg háromemeletes épület a Kodály köröndre, a Szinyei Merse Pál utcára és az Aradi utcára néz. Két utóbbi homlokzata elegáns, ám visszafogott, a körönd felé forduló homlokzat azonban igazán látványos, követi a kör alakú tér ívét, középen pedig cour d’honneur, vagyis díszudvar látható, melyet az utcától bonyolult kovácsoltvas kapu választ el.
A homlokzat síkjából négy, enyhén előreugró rizalit emelkedik ki, melyeket erkélyek, balusztrádok és féloszlopok díszítenek. A rizalitok fölött emelkednek az épület jellegzetes sziluettjét adó tetőidomok, melyek miatt a kiugró épületrészeket a köznyelvben gyakran „toronynak" nevezik. (A négy tetőfelépítményből sajnos kettő megsemmisült a második világháborúban, bombatámadás következtében, a jelenleg zajló tetőtérbeépítés során azonban elkészül rekonstrukciójuk.)

Forrás: A magyar művészet a 19. században. Építészet és iparművészet. Szerk.: Sisa József. Osiris Kiadó, Budapest, 2013.


M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
A Károly Egyetem új központja
A 80-as évek kantinjából egy nagyvonalú, felülről megvilágított központi csarnokkal a bölcsészkar méltó helye válik.
Közönségdíjat nyert a luxusszállodaként újraéledő Párisi Udvar
Egy 2019-es, nagyobb hazai siker után az Archikon által felújított épület 2020-ban az Architizer A+ Award nemzetközi díj győztese lett.
Nappali a téglaégetőben
Bár a csejtei vár eddig Báthori Erzsébet legendáiról volt ismert, mostantól a modern építészet is helyet kap a világháború előtti téglavetőben.
Bérlakás újragondolva Óbudán
Új életre kelt egy elhagyatott védett ipari épület, az egykori hengermalom. Turányi Bence tervei alapján.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.
Pezo von Ellrichshausen
Utópikus realizmusok: az INES Innovációs Központ egyszerű geometriai formái
A Himalaya csúcsától át a Dolomitokig
Ceresit mozaik vakolatok megújult választéka.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com