Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Beépített tetőtér: álom vagy rémálom?
A titok fontos része a vonalmenti hőhidak minimálisra csökkentése extrudált polisztirol bakokkal, amely egy igazán forradalmi, 21. századi építészeti megoldás, amit a bevezetése óta eltelt 8 évből máris sok boldog háztulajdonos igazol.
2018-03-24



Amikor tetőtérben lakó emberekkel beszélgetünk, szinte kivétel nélkül mindenki csak panaszkodik. Megfogadják, hogy ha legközelebb építkeznek vagy költöznek - és a telek adottságai megengedik – kizárólag tetőtér nélküli házikóban fognak gondolkodni, soha többet nem akarnak beépített tetőteret…

Vajon miért van ilyen rossz tapasztalatuk a lakóknak a tetőterekkel?

Számos okból: nyáron elviselhetetlenül meleg van, télen hideg és huzatos a benti légtér, ráadásul, ha az ágy túl közel van a ferdetetőhöz, éjszakánként még érzik is, hogy hideget sugároz, “húz” a tető. Akik nagyobb közforgalmú út mellett laknak, még a szobák zajosságán is bosszankodhatnak, és sok helyen megjelenik a páralecsapódás és a penészesedés is.

Ismerünk olyan családot, aki fenti okok miatt télen gyakorlatilag a földszinten lakik! A lépcsőnél lezárják a nyílást, mondván hogy képtelenség kifűteni a felső teret télen, nyáron is épp hogy csak elviselik a nagy forróságot…A lakók nem túloznak, egy ilyen tetőtér gyakorlatilag élhetetlen.

A szakemberek tudják, hogy az említett problémák mindig együtt járnak - hiába érzékeli őket a lakó eltérő időpontokban –, mert egy a kiváltó ok: a magastető nem megfelelő szigetelése. Szakmai körökből hallani, hogy „nem is lehet kialakítani megfelelő rétegrendet, amellyel ezek a rossz tapasztalatok megszűnnek” – ez azonban szerencsére nem igaz! Megnyugodhatnak a kedélyek: egy jól átgondolt és megépített beépített tetőteres rétegrend mind télen, mind nyáron (tehát egész évben) el tudja majd látni megfelelően a funkcióját.

Mit is értünk „nem megfelelő szigetelés” alatt? Számos tényezőt fel lehet sorolni. A nem megfelelő magasságú átszellőztetett fedési légrés vagy annak teljes hiánya, illetve a be- és a kiszellőzések nem megfelelő mérete, a fedési alátétfólia nem megfelelő minősége, a szélzárás hiányosságai az átlapolásoknál mind gyakran előforduló kivitelezési hibák. Ha a szarufa közökben és a szarufa alatt elhelyezett szigetelőanyag minősége nem megfelelő, azaz gyenge a hőszigetelési értéke, a követelményekhez képest túl csekély a vastagsága vagy nem megfelelő a méretre vágása, az egyértelműen magával vonzza a rossz szigetelési teljesítményt. Ha a belső burkolat mögötti páratechnikai fólia minősége nem megfelelő, az átlapolások, áttörések kapcsolata nem légtömör, a belső burkolat rögzítésének sok az áttörési pontja, máris romlik a kész szerkezet hőszigetelése. Ehhez hozzátartozik az is, hogy ha nem hiányzik a belső installációs légrés, ahol el tudnánk vezetni az épületgépészeti és elektromos vezetékeket, akkor nem kellene áttörni a szerelésnél a páratechnikai fólia légtömörségét. Fontos az is, hogy ha nincs jól megválasztva a belső burkolat anyaga és vastagsága, vagy nincs megfelelően rögzítve, ez is magával hordozza a különböző problémákat.

Éppen ezért, már a vázlatterveknél gondolni kell a megfelelő rétegrendi kialakításra! A tervezés legelső fázisában tisztában kell lenni a szükséges rétegrenddel és annak a teljes vastagságával, hogy a későbbiekben ne legyen meglepetés esetleges további csatlakozó szerkezetek tekintetében. Gondolunk itt egy belső falban elhelyezett ajtóra, a tok sarkára - nem szép látvány, ha belelóg a ferdetetős belső burkolatba.

Újépítésű épületnél a feladat, ha nem is pofonegyszerű, de kis odafigyeléssel megoldható, azonban felújításoknál, átépítéseknél figyelembe kell venni azt is, hogy egy bent lakó család élete fenekestül felfordulna, ha az egész ferdetetőt gyakorlatilag le kéne bontani, csak a tartószerkezet, a szarufák maradhatnának a helyükön. A lakott terek bútorozottak, általában fa padlóval ellátottak, amit nem lehet kitenni az időjárás viszontagságainak. A bútorokat összepakolni és elszállítani nagyon sokszor megoldhatatlan, ezért a lakók inkább tűrnek, nem mernek változtatni, megpróbálnak együtt élni a meglévő rossz rétegrenddel és annak kellemetlen következményeivel, akár egy életen át. Pedig még erre is van megoldás!

Igen: az egész komplett ferdetetős rétegrendet fel lehet újítani, sőt fogalmazhatunk úgy, hogy most lehet igazán megépíteni - hiszen ez gyakorlatilag szakmailag elmaradt az első kialakításkor -, méghozzá olyan módon, hogy közben a lakótér gyakorlatilag használható marad és a belső burkolatot sem kell elbontani. Ez pedig megszünteti a lakók felújítással kapcsolatos rémálmai nagy részét, mivel egy jól átgondolt és megszervezett kivitelezéssel a munkálatok közben is teljes egészében lakható marad a tetőtér.

Mi a titok? Mik a kivitelezés lépései ilyen esetben?

A titok fontos része a vonalmenti hőhidak minimálisra csökkentése extrudált polisztirol bakokkal, amely egy igazán forradalmi, 21. századi építészeti megoldás, amit a bevezetése óta eltelt 8 évből máris sok boldog háztulajdonos igazol.
A felújítás során, a meglévő rétegek elbontása után (csak a szarufát és a belső burkolatot hagyjuk meg) rögzítjük a belső burkolat előtti URSA SECO PRO 2 páratechnikai fóliát, majd URSA XPS bakok segítségével készítjük el a szarufa speciális magasítását – ezzel maximalizáljuk a hőhídmentesítést. A szarufa közöket teljes magasságában kitöltjük a megfelelő minőségű és vastagságú URSA BiOnic ásványgyapottal, majd elhelyezzük a cserépalátét URSA SECO PRO 0,04 fóliát, az ellenlécet, azután pedig a cseréptartó lécet, és a cserepeket.
A szigetelést és a tetőszerkezetet megbízhatóan kell védeni a nedvességtől. Kívülről egy alátétréteg gondoskodik arról, hogy a cserépfedés esetleges hézagjain át bejutó csapadék vagy porhó ne nedvesíthesse át a szigetelést. A lakótér oldaláról elhelyezett légzáró- és párafékező réteg pedig azt akadályozza meg, hogy a belső térben lévő nedvesség bejusson a szigetelésbe. Mindez egyszerűen hangzik – és ami a legjobb, hogy az is. Sokat segít természetesen, ha egy ilyen felújítást jól átgondolva kezdünk el, javasolt például 2 szarufa-állásonként végezni a kivitelezést, hogy a nap végére a lényeges külső cserépalátét fólia is fel tudjon kerülni, gondolván előre arra, hogy ha az időjárás nem a legszebb oldalát mutatja, elkerüljük az esetleges beázásokat.

A gondos tervezés, az építészek és kivitelezők összehangolt munkája és a minőségi anyagok kiválasztása garantálja a kész épületszerkezet maximális szigetelési teljesítményét hosszú távra. A megrendelők boldog arca, mellé a tudattal, hogy ismét tettünk egy közös lépést az energiahatékonyság, környezetvédelem és egészségvédelem irányába – mit kívánhatna ennél többet egy építőipari szakember?

URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu



Korunk legfontosabb magyar zenei épületét URSA szigetelés kelti életre
A Magyar Zene Háza egyedülálló tervezésű hangdóm kupolájába hangelnyelő URSA ásványgyapot került.
Nedvesség és terhelés? Szigetelés extrudált polisztirollal
Hogyan vessünk véget a javítások és felújítások hosszú sorának? Ha a szigetelés terhelésnek és közvetlen nedvességnek is ki van téve, az XPS beépítése jelenti az ideális megoldást.
Legyen zárófödém a padlásfödém!
Ha a tetőteret nem kívánjuk beépíteni, a padlásfödém általában a legolcsóbban és -hatékonyabban szigetelhető épületszerkezet, melyre jó kombináció lehet az URSA XPS-bakok között elhelyezett ásványgyapot szigetelés.
URSA ReFloc: a könnyed szigetelés
Régi építésű ház, üreges fafödém? Ha szeretnénk, hogy a modern gépészet is helyet kapjon, a könnyű, fújható URSA ReFloc akár az egyetlen minőségi megoldás lehet.
Garázsfödém-varázsfödém
A fűtetlen, lakószint alatti területek ma már nagy elvárásokkal szembesülnek. Három terméket is ajánlunk, melyek közül a legizgalmasabb a ragasztható, csináld magad módon is elhelyezhető URSA TERRA BiOnic.
A hiányzó fogaskerék: URSA TECH Lamella
Megújult tartalommal, elsősorban hengeres testek hő- és hangszigetelésére újra elérhető Magyarországon a speciális szigetelőanyag.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com