Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Lég- és lépéshang: akusztikai szigetelések
A léghang­gátlás és a lépés­hang szigetelés kettős feladata csak komplex réteg­rend alkalma­zásával oldható meg kifogástalanul.
2017-09-21

Köztes födémek akusztikai szigetelésénél rögtön két megoldandó problémával találjuk szembe magunkat. Egyrészről gondoskodnunk kell a léghanggátlásról, másrészt pedig a lépéshang szigetelésére is megfelelő megoldást kell találnunk.

Köztes födémek lég és lépéshang szigeteléséről akkor beszélünk, amikor maga a födémszerkezet lakószintet lakószinttől választ el. Nem véletlen, hogy a hőszigetelést itt nem emeljük ki, hiszen födémünk alapvetően fűtött teret választ el fűtött tértől.
Ezt az összetett feladatot csak egy komplex rétegrend létrehozásával tudjuk akusztikai szempontból kifogástalanul megoldani.

Néhány gondolat a lég és lépéshang szigetelés értékét (nagyságát) befolyásoló tényezőkről:
  • Mit nevezünk léghangnak?
A léghang a levegőben terjedő hang, azaz a légnyomás kismértékű ingadozása, rezgése az állandó légköri nyomás értékének környezetében.
  • Megoldás a léghang gátlására
Minél nagyobb tömegű és tömörségű a födémszerkezet, annál nagyobb léghang-gátlást tudunk elérni. A maximum 10 % alatti üregtérfogattal rendelkező födémek esetében a léghang-gátlásra egy becslést is megadhatunk, a fajlagos tömegük alapján: pl.: egy 15 cm vastag monolit vasbeton födém 360 kg/m2 felület tömeggel kb. 54 dB-el értékű léghang-gátlási számmal fog rendelkezni. A fenti akusztikai értéken csekély mértékben még javíthatunk, amennyiben a meglévő födémszerkezetre úsztatott padozati kialakítású rétegrendet helyezünk. (A gyakorlatban ennek a javító hatásával nem szoktunk számolni.)
  • Mit nevezünk lépéshangnak?
A lépéshang a járkálás, bútortologatás, stb. által okozott zajok összessége.
  • Megoldás a lépéshang szigetelésére
Hiába növelnénk a nyers teherhordó födémszerkezet m2 tömegét, ez csak nagyon kismértékben járulna hozzá a megfelelő lépéshang szigetelés eléréséhez. Ehelyett a meglévő teherhordó födémszerkezeten úsztatott szerkezetű padozati réteg kialakítására van szükség. A szerkezet akusztikai működésének elve a tömeg-rugó elvén írható le: A tömeg az aljzatbeton vagy esztrich réteg (ez fogadja a hideg vagy melegpadló burkolatot), a rugó pedig az aljzatbeton és a teherhordó födém közé elhelyezendő táblás URSA ásványgyapot szigetelő termék.

A lépéshang szigetelés vastagságát két paraméter befolyásolja:
  1. az aljzatbeton vagy esztrich réteg vastagságának (tömegének) növelése
  2. az URSA szigetelő anyag vastagságának növelése és dinamikai rugalmassági modulusának csökkentése


Köztes födémek lépéshang szigetelésének kivitelezése:

A táblás URSA ásványgyapot hangszigetelő táblákat a födémre kell egymás mellé lefektetni, a sorokat egymáshoz képest kötésben (elcsúsztatva) kialakítani.

Ügyelni kell a szoros illesztések kialakítására, hogy betonozás közben ne tudjanak a táblák egymástól szétcsúszni, mert ennek következtében a lefolyó és megszilárduló beton anyaga hanghidat képezne a födémszerkezet irányába.

A hangszigetelő táblák egyszerű kézifűrésszel vagy egy éles késsel könnyen megmunkálhatóak, méretre vághatóak. A táblák elhelyezésével egy időben elhelyezzük a peremszigetelő szegélycsíkokat is (a padlós lépéshangszigetelő anyagból vágunk le max.2 cm csíkokat). A csíkok magasságát úgy kell kimérni, hogy a tervezett padlóburkolat síkján lógjon túl, melyet a burkolat elkészülte után tudunk síkba vágni – amivel elkerülhetjük a hanghidak kialakulását.

Az URSA hangszigetelő táblákra elhelyezünk egy minimum 0,2 mm vastag PE-fóliát, melynek szélét a peremszigetelő szegélycsíkokra kell felvezetni. A fóliát átlapolva helyezzük el (10-15 cm) és az átlapolásokat leragasztjuk. Ez a technológiai szigetelés megakadályozza az aljzatbeton (esztrich) készítésekor a cementtej beszivárgását a szálas szigetelőanyagba.

Leterítjük az aljzatbetont – melynek vastagsága statikai méretezés függvénye, kb. 5-7 cm – majd ezt tömörítjük, felületét lesimítjuk. Amennyiben a statikai méretezés megkívánja, fémháló elhelyezésére is szükség lehet. (pl.:4,2x5000x2150x150x150 mm es hegesztett fémháló).

A munkálatok utolsó fázisa a burkolat elhelyezése, mely lehet hideg vagy meleg padló (ragasztott kerámia burkolat, parketta; vagy habalátétre helyezett szalagparketta, laminált padló).

A komplex rétegrend köztes födém lég és lépéshang szigeteléséhez:
  1. Belső légtér
  2. Belső padlóburkoklat (hideg vagy meleg)
  3. Padló burkolat ragasztó rétege-hidegpadlónál vagy habalátét-szalagparkettánál
  4. Aljzatbeton-esztrich réteg (statikai méretezés alapján)
  5. PE-fólia technológiai szigetelés
  6. URSA Ásványgyapot hangszigetelő táblás termék (vastagságának meghatározása akusztikai méretezés alapján történik)
  7. Teherhordó födémszerkezet (statikai méretezés alapján, pl. vasbeton, stb.)
  8. Belső vakolat
  9. Belső légtér


Ajánlott szálas szigetelőanyag terméktípus:
URSA TEP/ URSA TSP
Táblás, terhelhető, nem éghető ásványgyapot szigetelőanyag, melynek:
  • áramlási ellenállása 5 ≥ kPa s/m2 felett van
  • dinamikai rugalmassági modulusa:
    • 10 MN/m3 ≤ 25 mm vastagságig
    • 7 MN/m3 > 25 mm vastagság felett
  • Összenyomódási kategóriája CP 5 (hasznos teher az esztrichen max. 200 kg/m2).


Varga Tamás Alkalmazástechnológus
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu


Korunk legfontosabb magyar zenei épületét URSA szigetelés kelti életre
A Magyar Zene Háza egyedülálló tervezésű hangdóm kupolájába hangelnyelő URSA ásványgyapot került.
Nedvesség és terhelés? Szigetelés extrudált polisztirollal
Hogyan vessünk véget a javítások és felújítások hosszú sorának? Ha a szigetelés terhelésnek és közvetlen nedvességnek is ki van téve, az XPS beépítése jelenti az ideális megoldást.
Legyen zárófödém a padlásfödém!
Ha a tetőteret nem kívánjuk beépíteni, a padlásfödém általában a legolcsóbban és -hatékonyabban szigetelhető épületszerkezet, melyre jó kombináció lehet az URSA XPS-bakok között elhelyezett ásványgyapot szigetelés.
URSA ReFloc: a könnyed szigetelés
Régi építésű ház, üreges fafödém? Ha szeretnénk, hogy a modern gépészet is helyet kapjon, a könnyű, fújható URSA ReFloc akár az egyetlen minőségi megoldás lehet.
Garázsfödém-varázsfödém
A fűtetlen, lakószint alatti területek ma már nagy elvárásokkal szembesülnek. Három terméket is ajánlunk, melyek közül a legizgalmasabb a ragasztható, csináld magad módon is elhelyezhető URSA TERRA BiOnic.
A hiányzó fogaskerék: URSA TECH Lamella
Megújult tartalommal, elsősorban hengeres testek hő- és hangszigetelésére újra elérhető Magyarországon a speciális szigetelőanyag.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com