Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia

A mai egyre inkább fokozódó energetikai követelményeket tekintve elkerülhetetlen épületeink külső (teherhordó vagy vázkitöltő) falszerkezeteinek a megfelelő hőszigetelése. Egy családi ház esetében a külső falszerkezeten át kialakuló hőveszteség elérheti a 35 %-ot is.

Megállapítható hogy ez az érték az épület teljes hőveszteségéből igen tetemes részarányt képvisel. Ezért a külső falszerkezeteinket megfelelő vastagságú hőszigetelésel kell ellátni. Természetesen egy jól megválasztott hőszigetelő anyag, nem csak hőtechnikailag kedvező, hanem ezen túl az épület külső falszerkezetének a léghanggátlását is tudja növelni, ez abban az esetben tud megvalósulni amennyiben nem csak jó hőszigetelő hanem jó hangelnyelő anyagot használunk épületeink külső falszerkezeteinek a hő- és akusztikai hangszigetelésére. Illetve nyáron igen komoly hővédelmi funkciót is betöltenek, az adott belső tér felmelegedés elleni védelmében (nyári túlmelegedés). Fontos szempont a hőszigetelő anyag tekintetében az anyag nem éghetősége, a fokozódó Országos Tűzvédelmi Szabályzatban leírtakkal összhangban. A szigetelő anyag elhelyezkedése szempontjából beszélhetünk átszellőztett, magszigetelt és könnyűszerkezetes külső falszerkezetről. Az ilyen típusú hő, hang és tűzvédelmi szigetelési feladatok ellátására kiválóan alkalmassak az URSA Ásványgyapot termékek, melyek hidrofóbizáltak, felületi kasírozásal elláthatóak, kiváló hőszigetelési, hangelnyelési és a legmagasabb nem éghetőségi tulajdonságokkal rendelkeznek.

URSA Ásványgyapot Tulajdonságai:
Kiváló hő- és hangszigetelő (hangelnyelő)
  • Nem éghető (A1)
  • Hidrofóbizált (víztaszító)
  • Tűz hatására nem csepeg, és nem fejleszt füstöt
  • Páratechnikailag nyitott szál-szerkezetű (páraáteresztő)
  • Méret és formatartó, rugalmas szálszerkezetű (hőingadozás hatására sem változtatja méretét)
  • Könnyen vágható, alakítható
  • Beépítése során minimális hulladék keletkezik
  • Egészségre ártalmatlan (RAL)
  • Környezetre veszélytelen

Egyszerűen beépíthető:
A külső falszerkezet anyag lehet:
  1. Helyszínen öntött monolit vasbeton
  2. Előregyártott monolit vasbeton
  3. Falazott (vázkerámia, mészhomok, stb.)
  4. Vázas rendszerű (monolit vb.pillérek közti vázkitöltő falazat)
  5. Egyéb

A külső falszerkezet komplett szerkezeti kialakítása szerint lehet

1.Átszellőztett, háthézagos szerelt kialakítású
Az ilyen típusú homlokzatok esetében a hőszigetelés a teherhordó / vázkitöltő falszerkezeten helyezkedik el a hőszigetelés és homlokzatburkolat között pedig egy átszellőztett légrés kerül kialakításra.

2.Magszigetelt kialakítású
Az ilyen típusú homlokzatok esetében is a hőszigetelés a teherhordó / vázkitöltő falszerkezeten helyezkedik el, azonban a hőszigetelés és a homlokzatburkolat között nem alakítunk ki átszellőztett vagy nem átszellőztett-nyugvó légrést sem.

3.Könnyűszerkezetes kialakítású
Ennél a rétegrend kialakításnál a külső falszerkezet teherhordó része vázas rendszerű, ez a váz rendszer készülhet fából és fémből egyaránt. A vázak közti részek kerülnek kitöltésre szigetelő anyagból, illetve a vázakra kivűlről és belülről is egyéb váz rendszerkezet építhetünk fel, melyek közeit szintén szigetelőanyaggal töltjük ki.


Átszellőztett, háthézagos szerelt kialakítású homlokzatok hőszigetelése

Az utóbbi években erőteljesen terjedt el ez a divatos tervezési és építési mód, melyben az épülethomlokzatok kialakítása többrétegű rendszerként jelenik meg. Egy ilyen homlokzatkialakítás minden esetbe áll egy teherhordó falszerkezetből, hőszigetelésből, átszellőztett légrésből és magából a homlokzatburkoló elemből a hozzátartozó rögzítőrendszerével együtt. A homlokzatburkoló elem anyagát tekintve lehet, kő, fém, fa, kerámia, stb.




Épületfizikailag nagyon előnyös az ilyen jellegű homlokzatkialakítás. A hőszigetelés mechanikai úton kerül felrögzítésre a teherhordó falszerkezetre, melyet egy légrés választ el a homlokzati burkolattól. Téli állapotokat tekintve a függőleges – kürtő kialakítású – légrésben áramló levegő szállítja el a belső térből az adott szerkezeten ide átdiffundálódott páramennyiséget. Nyári állapotokat nézve a külső kéregburkolat hőpajzsként viselkedik, mely megvédi a hőszigetelést és az épület tartószerkezetét a nagy felmelegedéstől és átforrósodástól, hiszen az áramló levegő hűti a léghőmérsékletet, ami a szigetelés felületét éri. Így kimondható, hogy a légáramlat javítja a homlokzat nyári hőcsillapítását.

Az átszellőztetett homlokzatszigetelésekhez tűzvédelmi okokból minden esetben, kizárólag nem éghető, A1-es ásványi szálas termékek használhatóak. Természetesen a lábazati részeken a homlokzatburkolat mögött URSA XPS-t zárt cellás extrudált polisztirol hőszigetelő táblát kell alkalmazni, ezt ajánlatos a járda szintjétől min. 50 cm-es magasságig elhelyezni.

A légrés kéménykürtőként viselkedik, így éghető homlokzatszigetelő anyagok beépítésével egy esetleges tűz pillanatok alatt végigterjedne. A teherhordó falszerkezetre történik a hidrofóbizált, kasírozott vagy csupasz felületű URSA hőszigetelő táblák mechanikai felrögzítése (dübelezése). Ez szerelő jellegű technológiával történik, és az időjárás viszontagságaitól függetleníthető. Fontos megjegyezni hogy a hőszigetelő táblák elhelyezését párhuzamosan kell készíteni a homlokzatburkoló elemek elhelyezésével egyidőben, az esetleges időjárás viszontagságaiból (eső, szél, stb.) adódó hőszigetelőanyag károsodásának elkerülése céljából.


A mechanikai rögzítés lehetséges kiosztásai:



A hőszigetelő anyagot a sarkainál, a T-kialakítású toldásoknál és a táblák középső tengelyvonalában kell rögzíteni, minimum 85 mm tányérátmérőjű dübel segítségével. Ajánlatos fekete üvegfátyol kasírozott felületi védelemmel ellátott hőszigetelő táblák alkalmazása. A kasírozásnak többféle szerepe is van, egyrészt megvédi a szálas szigetelőanyagot a homlokzatburkoló elemek nyitott hézagain át bejutó csapó esőtől, és a szeles-esős időben esetlegesen beporladó vízpárától; másrészt esztétikai igényt is kielégít, hiszen nem feltétlenül kívánatos a homlokzatburkolat nyitott hézagain át kitűnő sárga szín látványa. Harmadrészt pedig épületfizikailag fontos, hiszen csak a nyugvó-bezárt levegő szigetel megfelelően, a légrésben mozgó levegő bizonyos vastagságban hűtené a csupasz felületű hőszigetelő anyagot.

Ha nem kasírozott felületű hőszigetelő anyagot használunk, úgy a termék deklarált lambdáját a hőtechnikai méretezésnél az áramló levegő rontó hatása miatt módosítani (rontani) szükséges. A hőszigetelő táblákat egymás mellé szoros illesztésben a sorokat egymás mellett kötésben (eltolva) a sarkokat pedig fogazva kell kialakítani, a kereszthézagok kialakítását kerülni kell. Ügyelni kell a táblák közti hézagok szoros illesztésére, hogy ne tudjon kialakulni átmenő hőhíd. Hőtechnikailag szintén nagyon fontos a homlokzatburkoló elemek hátfalhoz történő rögzítése.

Megfontolandó, hogy az adott elemeket pontonként vagy sávszerűen – függőleges fém tartóvázakhoz, majd ezt a tartóvázat pontonként a hátfalhoz – rögzítjük, mert az első esetben a rögzítési pontok a szigetelés felületéből kb. 8-10%-ot, míg a második esetben csak kb. 0,8-1,6%-ot vesznek el (mind a két adat számításánál 60x80 cm-es kő homlokzatburkoló elemmel számoltunk).



A konkrét épületfizikai méretezésnél, amikor is a hőszigetelés hővezetési ellenállását és a szükséges vastagságát határozzuk meg, a következőket kell figyelembe venni:
  • hőszigetelő táblák mechanikai (dübelezés) rögzítéséből adódó pontszerű hőhidak
  • a homlokzatburkoló elemek hátfalhoz történő rögzítéséből adódó hőhidak (kivágások)
  • a hőszigetelő táblák kasírozása illetve csupasz felületi megjelenéséből adódó korrekció (az áramló levegő rontó-hütő hatása miatt)

A légrés szerepe nem csak épületfizikai szempontból, hanem épületszerkezettanilag sem elhanyagolható, hiszen itt tudjuk kompenzálni a hátfal és a homlokzatburkoló elemek közti mérettűrésekből adódó eltéréseket is. Az erre vonatkozó szabvány (MSZ 7658/2-82) szerint egy vasbeton hátfalnak 15 m-ig 28 mm, míg a homlokzatburkolatoknak 15 m-ig 11 mm a megengedett mérettűrése. Mindezekből következik, hogy a tervezésnél minimum 50 mm-es légrés vastagsággal érdemes kalkulálni.


Komplett rétegrendi javaslat (belülről kifelé haladva):
  • Belső légtér
  • Belső vakolat
  • Teherhordó falszerkezet (pl.: monolit vasbeton, falazott, stb.)
  • Kasírozott felületű URSA Ásványgyapot hő- és hangszigetelő táblás termék (vastagságának meghatározása a hőtechnikai méretezés alapján történik)
  • Homlokzatburkoló elem rögzítő- váz rendszere / átszellőztett légrés min. 5 cm (épületszekezeti és épületfizikai méretezés alapján)
  • Homlokzatburkoló elem (pl.: kő, fém, fa, kerámia, stb.)
  • Külső légtér


A felhasználható URSA Ásványgyapot hőszigetelő táblák típusai:

a) URSA FDP 2/Vr
Fekete üvegfátyolall kasírozott táblás termék.
Teljes keresztmetszetáben hidrofóbizált, víztaszító.
A legmagasabb A1-es nem éghetőségi kategóriába tartozik.
Hővezetési tényezője: 0,035 W/mK.
b) URSA FDP 2
Csupasz táblás termék.
Teljes keresztmetszetáben hidrofóbizált, víztaszító.
A legmagasabb A1-es nem éghetőségi kategóriába tartozik.
Hővezetési tényezője: 0,035 W/mK.
c) URSA FDP 1
Csupasz táblás termék.
Teljes keresztmetszetáben hidrofóbizált, víztaszító.
A legmagasabb A1-es nem éghetőségi kategóriába tartozik.
Hővezetési tényezője: 0,038 W/mK.
d) URSA TERRA PLUS 70P
Csupasz táblás termék.
Teljes keresztmetszetáben hidrofóbizált, víztaszító.
A legmagasabb A1-es nem éghetőségi kategóriába tartozik.
Hővezetési tényezője: 0,035 W/mK.



Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com