Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia

A felújítások megkezdése előtt körültekintően kell eljárni, hiszen pl. egy függőfolyosó, vagy erkély felújításánál nem csak a burkolatcsere az elsődleges szempont, hanem meg kell vizsgálni a burkolat alatt található betonszerkezetet is. Ezalatt értendő a vasbeton szerkezet, szegélyek, illetve a vasbeton lemezek alsó síkjának megerősítése, felújítása, mely részeken a lemezek vakolása bizonytalan állapotú, repedezett, meglazult és sok helyen átázott, valamint lehullás- illetve balesetveszélyes is lehet.

Az átázás oka, hogy a fugázóanyag repedésein keresztül a víz bejut a szerkezetbe és pl. hőmérsékletingadozás, csapadék, fagy hatására a burkolólapok feltöredeznek, és elválnak az alapfelülettől. A víz feldúsul a szerkezetben és korrodálja az acélt, valamint repedések, vizesedés, salétromosodás, vakolathullás jelei mutatkoznak.

A felújítás első lépése a repedezett, laza, málló részek eltávolítása a vasbeton lemezek alsó felületéről. A betonacélt meg kell tisztítani a szennyeződésektől, rozsdátalanítani kell. A fémtiszta felületre Murexin Repol BS 7 Betonacél védőszer kerül felhordásra, majd a régi benedvesített betonfelületre a Murexin Repol HS 1 Tapadásjavító habarcsot kell bedolgozni. Ezután a még nedves tapadásjavító habarcsra, „friss a frissre” technológiával kell felhordani a rétegvastagság függvényében a Murexin Repol SM 20 Betonjavító habarcsot 5-20 mm, vagy a Repol SM 40 Betonjavító habarcsot 10-40 mm rétegvastagságban. Amennyiben szükséges, a felületet át lehet simítani a Murexin Repol BS 05 G Betonglettel max. 5 mm rétegvastagságig.

A felújítás következő lépése a régi burkolat eltávolítása, és ha szükséges a betonszerkezet felújítása. Majd a kellő mértékben történő kiszáradás után, a függőleges és vízszintes alapfelületek kiegyenlítését a gyors kötésű Murexin AM 20 Kiegyenlítőhabarccsal lehet elvégezni, akár 20 mm rétegvastagságig a Murexin LF 1 Mélyalapozó használatával. Meg kell győződni, hogy az alapfelület (esztrich, beton) megfelelő mértékben kiszáradt-e. Ugyanis az eszrich, illetve a beton száradás közben zsugorodik, mozog. Amennyiben túl korán történik a lapok fektetése, a burkolatok megrepedhetnek és felválhatnak. Természetesen a felújítás során figyelemmel kell lenni a megfelelő rétegvastagságok betartására és a lejtés kialakítására is.

A beton szerkezet átázásának megakadályozására és a későbbi problémák megelőzése érdekében a teljes felületet kenhető szigeteléssel kell ellátni, melyekkel varrat és hézagmentes szigetelést lehet elérni. A Murexin egyik ilyen kenhető szigetelése a kül- és beltérben is felhasználható két komponensű, oldószermentes, vízzáró, tartósan elasztikus Murexin Hydro Basic 2K Vastagfólia, melyet min. 2 mm vastagságban kell felhordani a kiegészítő rendszerelemekkel együtt pl. a Murexin DB 70 Hajlaterősítő szalaggal. A Murexin Hydro Basic 2K Vastagfólia ajánlott felhordása két munkafolyamatban történik, a szigetelőanyag felhordása előtt a Murexin LF1 Mélyalapozó használata szükséges. Vízszintes és függőleges padló-falcsatlakozásoknál, sarkoknál, éleknél a kent szigetelések felhordása mellett vízzáró, kiegészítő rendszerelemeket is kell alkalmazni. A DB 70 Hajlaterősítő szalag egy elasztikus hajlaterősítő szalag, mely kétoldali filccel van ellátva az optimális beágyazáshoz.

A kenhető szigetelésekre csak emelt igénybevételnek megfelelő, C2-es osztályú ragasztókat lehet felhordani. A hőingadozások során a normál igénybevételű ragasztók merevek, ezért ezek a mozgásokat nem tudják kellőképpen felvenni. A hőmérséklet ingadozásokból eredő mozgásokra és az emelt igénybevételekre a flexibilis ragasztók javasoltak, pl. a Murexin KGX 45 Univerzális, illetve az alakváltozásra képes Murexin KGF 65 Totál Flex ragasztók. Kültérben történő ragasztási munkálatoknál figyelembe kell venni, hogy a lapok hátoldalának beágyazódási mértéke legalább 90%-os legyen. Kültérben, természetesen törekedni kell a kétoldali kenés meglétére. A ragasztóanyag felhordása során fontos odafigyelni a ragasztó „bőrösödésére”. Ha a ragasztónál már elindult a száradási és kötési folyamat, és a burkolólapok még nem lettek a ragasztóágyba fektetve, akkor a „bőrösödött” ragasztót el kell távolítani, és egy újabb réteget kell felhordani. A bebőrösödött ragasztó ugyanis nem tapad megfelelően a laphoz, ezáltal nem bírja a hőingadozásokat és a kisebb-nagyobb igénybevételeket.

Nem szabad megfeledkezni a vízorros kiképzésű vízelvezető profilok beépítéséről sem, hiszen ezek elhagyása a lapfelválás miatt a későbbiekben szintén okozhat bosszúságokat. Megjegyezzük még, hogy a szerkezeti dilatációkat egészen a végburkolat tetejéig fel kell vezetni, ezeken a helyeken rugalmas tömítőanyagok illetve profilok használhatóak.

Az utolsó munkafázis a megfelelően kiválasztott flexibilis Murexin FM 60 fugázóanyag felhordása, a dilatációknál, sarkoknál, éleknél a SIL 60 Szaniter szilikonnal kiegészítve.





Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com