Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Élet a Honvéd Főparancsnokságban - megújult a Dísz téri torzó
Évtizedes elhagyatottság és tervek sokaságát követően a budai vár látogatóit fogadó egykori Honvéd Főparancsnokság torzója megnyitotta kapuit.
2015-02-03

A korábbi elképzelésekkel szemben inkább a minimális beavatkozás elve érvényesült, ami azért így is komoly munkát jelentett Deák Zoltán és munkatársai számára.
Történelmi előzmények


A Várfalon belüli terület jelen állapotában három nagy, egymástól karakteresen elváló részre osztható: a Királyi Várra, a polgárvárosra és a kettő között kialakult „Szent György téri környezetre”, melynek jellege a XIX. – XX. század fordulójára alakult ki. Kialakulásában nagy szerepet játszott, hogy a XIX. század végétől a Várnegyedbe települnek az államigazgatás intézményei, köztük a Honvédelmi Minisztérium is.
A törököktől történt visszafoglalás után nemcsak a Királyi Palota területén, hanem annak északi előterében is jelentős építkezések kezdődtek. Nagy tömegű, nagyrészt katonai célokat szolgáló épületeket emeltek (katonai szertár [Zeughaus], laktanyák, raktárak). 1734-re elkészül a Karmelita kolostor épülete, melyen több kisebb-nagyobb változás történt és funkciója is alapvetően megváltozott, de mégis ma ez az egyetlen barokk eredetű épületegyüttes a helyszínen, amely egyáltalán fennmaradt.



A hármas tagolású területen a középső rész északi oldalán és a nyugati oldalon a XVIII. század közepére nagyjából kialakultak azok a polgári épületek, amelyek 1870-ig, illetve a századfordulóig fennálltak. A keleti sávban a Karmelita kolostortól délre elhelyezkedő kaszárnya épületek átépítésével 1806-ra készül el a Sándor-palota. A nyugati sáv közepén – a korábbi ágyúállások helyén – épül fel 1789-ben Teleki József gróf palotája. 1857-ben a Kincstár megvásárolja az épületet a családtól és átalakíttatja a Honvéd Főparancsnokság számára, mely itt működik az új, Kallina Mór által tervezett épület átadásáig, 1897-ig.

Az udvar 2012-ben
A Honvédelmi Minisztérium épülete
Első fázisban az épülettömb déli, Szent György téri egysége épült fel. A majdnem négyzetes alakú épület közepén egy téglány alakú udvart zár körül. Hangsúlyos rizalittal kiemelt Szent György téri főhomlokzata mögött, az alsó és felső földszint meghatározó eleme a díszes oszlopos előcsarnok és lépcsőházi tér.

A második tervfázisban, 1888-ban tervezi meg Kallina Mór a következetesen csak „Toldalék”-ként emlegetett épületegységet, mely északról csatlakozott az 1882-re befejezett Szent György téri épülethez. E téglány alakú, kelet-nyugati hossztengelyű épület egy négyzetes udvart fog közre. Alaprajzi rendszerében a Szent György téri szárny folytatása.
A Honvédelmi Főparancsnokság épülete
A tervezés harmadik, s egyben utolsó üteme a Dísz térre néző épületegység, a Honvéd Főparancsnokság épületének a megtervezése volt. Kallina Mórnak itt meg kellett oldania a Honvédelmi Minisztérium épületéhez való alaprajzi és homlokzati illeszkedésen kívül a Dísz tér déli végének az építészeti lezárását is.

A Dísz téri szárny, a Színház utcai rész és a hátsó szárny kéttraktusos kialakítást kapott, csak a Szent György utcai szárnyon háromtraktusos elrendezésű az épület. A 2008-as felmérés időszakában részletes statikai vizsgálat történt, mely megállapította, hogy a meglevő falak, födémek, kiváltók, acélgerendák jó állapotúak, az épület használhatóvá tétele esetén nem szorul megerősítésre. Ez a vizsgálat 2012 augusztusában kiegészült az előcsarnok feletti rácsostartó ultrahangos vizsgálatával, melynek eredménye egybevágott az előbb elmondottakkal. A vizsgálattal egy időben az előcsarnok boltozati hiányait nagyméretű tömör téglával kipótolták.
A 2012. augusztusi beavatkozás és eredményei
Az épületmaradvány mostoha sorsa és a budai várban várhatóan meginduló fejlesztések miatt felfokozott érdeklődésre való tekintettel a Várgondnokság, szerény anyagi lehetőségei mellett 2012 augusztusában elhatározta, hogy a volt Honvéd Főparancsnokság még az eredeti állapotából valamennyit megőrző tereiben elvégezteti a legszükségesebb veszélyelhárító munkákat és olyan állapotba hozza ezeket a részeket, hogy adott esetben, felügyelet mellett a nagyközönségnek is bemutathatók legyenek. A veszélyelhárító és megóvó munkálatok három területre terjedtek ki. Az előcsarnok, a díszlépcsőház és a belső udvar megújítása történt meg. Mindhárom térrészből kibontásra kerültek a raktározás miatt bekerült ideiglenes építmények, polcok, elhatárolások. Ezzel egy időben megtörtént a terület lomtalanítása. A Várgondnokság máshol helyezte el a zöldterületek és burkolatok gondozásához szükséges gépeit, így az előcsarnokban megszűnt a parkolás.


Az előcsarnokban a stukkó maradványok rögzítése történt meg. Az itt végzett próbatisztítások elvégzése után úgy döntöttünk, hogy a további tisztítások csak egy jelentősebb mértékű beavatkozással összhangban folytatódhatnak a többrétegű és durva szennyezettség miatt. Az előcsarnok déli falának két fülkéjében egy-egy allegorikus női alak megrongált szobra állt. Egyszerű portalanításon kívül a szobrokkal nem történt semmi.
Az előcsarnok padozatát trieszti mészkő fellépők bontják három részre. Középen a kocsi behajtó burkolata sárga keramit, tőle jobbra-balra négyszínű mintás kőburkolat maradványait lehetett nyomokban fellelni. A burkolat hiányait korábban kibetonozással pótolták. A burkolat folytonosságai hiányait a balesetek, megbotlás elkerülése érdekében kőutánzatú, a meglevő burkolati osztáshoz alkalmazkodó műkővel pótoltattuk.

Pince
A pincében a bontások, szakszerűtlen beavatkozások, régészeti feltárások miatt keletkezett falhiányok, padozathiányok pótlása a fő feladat, a meglevővel megegyező szerkezetekkel és anyagokkal. A belső légállapotok fenntartása, az épületnedvesség kiszellőztetése érdekében kibontottuk a befalazott pinceablakokat és perforált fémszerkezetű nyílászárókat helyeztünk az eredeti kávákba. Ez lehetőséget teremtett a vasrácsok eredeti helyükre történő visszahelyezésére. A pince jelentős része használaton kívül marad, mivel a tűzrendészeti előírások kielégítésének nincs meg az anyagi fedezete.
Földszint („Alsó földszint”)
A felmenő falak, pillérek, kávák, parapetek hiányait nagyméretű tömör tégla visszafalazásával pótoltuk, figyelembe véve a nagyon szép textúrájú és nyersen maradó belső felületeket. A homlokzati nyílászárók hőszigetelő üvegezésűek felületkezelt borovi fenyőből készülnek és a meglevő kávába helyezzük őket. Az utcai homlokzaton a kőkeretekbe az eredeti síkra visszahelyezzük a kovácsoltvas rácsokat.
Átjárhatóság
A nyugati homlokzat tengelyében a volt kocsi-behajtó befalazott kapuját kibontottuk és a meglevő kávába kétszárnyú kovácsoltvas, belső felületén üvegezett kaput helyeztünk el. A Dísz téri és a Szent György utcai kapuk is befelé nyílnak, ezért mindkét helyen egy belső, a menekülési iránynak megfelelően kifelé nyíló, illetve minősített toló, edzett üveg kaput alakítottunk ki. Az épületmaradvány átjárhatósága érdekében a déli zárófal mögötti világító-udvarokat megnyitottuk. A keleti Színház utcai szárnyhoz csatlakozó világítóudvar kibontásával kijáratot biztosítottunk a Szent György tér, a Palota felé déli irányban. A nyugati szárnyhoz kapcsolódó világítóudvar esetében az ebben a szárnyban elhelyezkedő helyiségcsoport külön megközelíthetősége érdekében szélfogót alakítottunk ki.
Belső téralakítás
A belső térben csak a közlekedő tereket és az azonos bérleményhez tartozó helyiségeket zártuk le ajtóval. Az ajtók fémszerkezetűek és mélyen üvegezettek. Az előcsarnok belső falfelületének javarészt megmaradt architektonikus tagolását, a falmezők stukkó tükreit, a fülkekeretezéseket, az oszlopokat és a párkányokat kiegészítjük. A fiókos „donga boltozat” stukkó dísze pár tenyérnyi felület kivételével teljesen elpusztult. Itt ezek restaurálása történt meg.
Vizuális kapcsolatok
Minden belső nyílászáró, úgy mint a földszinten mélyen üvegezett, amivel biztosítani szeretnénk a terek közötti minél szabadabb átlátást. Ugyanezt a célt szolgálja a déli homlokzat megnyitása a volt világítóudvarok külső falán.
Funkcionális tagolás
Az emeleti helyiségcsoportok is jellemzően kettéválnak. A keleti szárnyban időszaki kiállításokat és a tematikának megfelelő kereskedelmi tevékenységet terveztünk, illetve ennek lebonyolításához szükséges csatlakozásokat biztosítjuk. A nyugati szárny helyiségcsoportja a díszlépcsőház érkezéséhez szorosan kapcsolódik, jól elkülöníthető és ellenőrizhető ezért ezt rendezvények megtartására különösen alkalmasnak tartjuk. Ezért a csatlakozási pontokat elsősorban ennek megfelelően helyeztük el.


M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
A Károly Egyetem új központja
A 80-as évek kantinjából egy nagyvonalú, felülről megvilágított központi csarnokkal a bölcsészkar méltó helye válik.
Megújul az Andrássy út egyik jellegzetes épülete
Újraéled a reformkor a Kodály körönd neoreneszánsz bérházában.
Közönségdíjat nyert a luxusszállodaként újraéledő Párisi Udvar
Egy 2019-es, nagyobb hazai siker után az Archikon által felújított épület 2020-ban az Architizer A+ Award nemzetközi díj győztese lett.
Nappali a téglaégetőben
Bár a csejtei vár eddig Báthori Erzsébet legendáiról volt ismert, mostantól a modern építészet is helyet kap a világháború előtti téglavetőben.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.
Pezo von Ellrichshausen
Utópikus realizmusok: az INES Innovációs Központ egyszerű geometriai formái
A Himalaya csúcsától át a Dolomitokig
Ceresit mozaik vakolatok megújult választéka.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com